Musíme spolufinancovat zabíjení?


Ve středu 16. února jsme se mohli ze zpráv dovědět, že v přestřelkách mezi Fatáhem a Hamásem zahynulo nejméně 27 Palestinců.
Kdyby 27 Palestinců zabili izraelští vojáci, byť to bylo třeba v sebeobraně, patrně by zasedala Rada bezpečnosti. V každém případě platí, že pokud zemře Palestinec rukou Izraelce, je zpráva mediálně přitažlivá. Pokud zemře Palestinec rukou Palestince, je přitažlivost takové zprávy mnohem menší - jde o pouhý zlomek ve srovnání s předchozím případem. A pokud zemře Izraelec rukou Palestince, není to už mediálně zajímavé vůbec.
Říká se tomu pokrytectví. Arabsko-izraelský konflikt je provázen pokrytectvím již celá desetiletí. To ovšem není důvod, proč se s tím smiřovat.
Žádnému národu na světě se nedostalo v přepočtu na hlavu takové finanční podpory, jako Palestincům. Zbraně, kterými střílejí nejen po Izraelcích, ale i po sobě navzájem, jistě něco stojí. Evropská unie, štědrý sponzor Palestinců, by si mohla - a měla - klást podmínky: Nebudeme Vám pomáhat, když budete zabíjet Izraelce. A nebudeme vám pomáhat, ani když se budete střílet mezi sebou. Ostatně, Česká republika je součástí Evropské unie. Ani nám by nemělo být jedno, co se financuje z našich daní.
Dále: Izrael je neustále vyzýván, aby s Palestinci „jednal“. Co ale může realisticky vyjednat s protistranou, jejíž „vláda národní jednoty“ uzavře příměří, které nevydrží ani několik hodin? Jak by se mohl spolehnout na palestinské slovo, když se na ně nemohou spolehnout sami Palestinci?
Kde jsou ti mírotvorci, kteří volali po stažení Izraele z Gazy? Je tam teď bezpečněji? Je tam bezpečněji pro palestinské děti, vracející se ze školy?
Ne. Zato myšák Mickey jim pomůže chápat, že je třeba zabíjet ještě více Izraelců.


18. května 2007

Dan Drápal