Česká republika před vstupem do EU

(Diskuse Kamila Kosturika s nezávislou kandidátkou za konzervativní stranu Alenou Hromádkovou)

 

 

Kamil Kosturik: Jak vidíte dnešní EU?

Alena Hromádková: Evropská unie se vyvíjí přes půl století a je propojena řadou dobře fungujících hospodářských, kulturních a politických svazků. Velký „motor integrace“ Německo se ale v nedávné minulosti dostalo do vážných potíží. Více než bilion DM, investovaných do nových zemí (bývalé NDR), nepřinesl očekávaný přínos, ale naopak uspíšil dlouho očekávanou krizi tzv. sociálního státu. Francie rovněž ztratila část své konkurenceschopnosti vycházením vstříc nerealistickým požadavkům části svých občanů – například snížení pracovního týdne na pouhých pětatřicet hodin týdně znamená ve svých důsledcích další zvýšení nezaměstnanosti a celkové ochuzení země.

Příkladů ztráty původní síly a dynamiky je více – proto je nutno ocenit vůli pomoci deseti budoucím členům, z nichž sedm těžce zápasí s dědictvím totalitních režimů.

K. K.: Jenže tato vůle není příliš zjevná. Naopak, mnohé velké země EU nechtějí navýšit stávající rozpočet Unie, zhruba ve výši 100 miliard euro, kvůli rozšíření. Tím pochopitelně vzniknou problémy pro nové členské země, které nebudou moci očekávat nějakou výraznější pomoc. Myslíte tedy, že s rozšířením vzniknou pro EU problémy?

A. H.: Určitě vzniknou. Zamysleme se jen nad způsobem a provedením příprav pro vstup. V první polovině devadesátých let nebylo učiněno téměř nic, byť jen v rovině osvěty, podobné tomu, co bylo na Západě vykonáno hned po konci druhé světové války. Patnáct let poté byly Francie a Německo bohatými, smířenými a spolupracujícími státy, které sice měly stále problémy, ale byly otevřené směrem na malé země, a iniciovaly další a další přijetí. My přinášíme odlišné právní prostředí, případy soustavně a systémově prováděné korupce a těžko odhadnutelné reakce málo informovaných a vystrašených občanů. Jenže cena za mír byla a je vysoká. Buď budeme mít potíže s bruselskými úředníky anebo s východoevropskými mafiány. Nechceme-li být svědky další expanze organizovaného zločinu, musíme přijmout zkušenosti a metody ze zemí, kde vláda zákona již dlouhá desetiletí není žádným problémem. Nic není zadarmo – a toho, co můžeme nabídnout Evropě, zase tolik není.

K. K.: Neobáváte se však toho, že budou – díky těmto problémům – nadále posilovat v nových členských zemích politické síly, které jsou negativně zaměřeny vůči pokračující evropské integraci? Podívejme se jen na výsledky voleb v některých těchto zemích nebo na průzkumy veřejného mínění. Slovenským prezidentem byl zvolen člověk, který je velmi kriticky zaměřen vůči Unii – v jednom ze svých prvních vyjádření po volbě uvedl, že se chce orientovat mnohem víc na Rusko – a za ním stojí druhá nejoblíbenější strana v zemi, která sdílí podobné názory. V Polsku je velmi populární strana protiunijního populisty Leppera atd.

A. H.: Tato obava je na místě. Především se oproti běžným očekáváním domnívám, že v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu hodně míst získají strany, které se nepřidruží k dosavadní nejsilnější frakci Evropské lidové strany-Evropských demokratů, že tudíž nebude posílen hlavní proud evropské pravice či politického středu. Pak se teprve může sjednocená Evropa stát socialistickým společenstvím, které bude aspirovat na podstatné rozšíření centrálních regulací na všechny možné oblasti. Ještě horší variantou je pak možnost, že posílí postkomunistické nebo populistické síly zaměřené proti evropské integraci jako takové. Ty pak mohou vyvolávat vážné problémy při projednávání řady klíčových otázek.

K. K.: Co říkáte ideji, že evropská ústava má projít v jednotlivých zemích lidovými referendy? V posledních dnech se takto vyjádřil britský premiér Tony Blair a k němu se pravděpodobně přidají i další politické špičky v Evropě, jak to například vzápětí učinili někteří představitelé bavorské CSU. Neohrozí to přijetí evropské ústavní smlouvy, která bude s největší pravděpodobností přijata představiteli starých a nových členských zemí?

A. H.: Předem musím říct, že se také domnívám, že evropská ústava by měla projít lidovými referendy. Je to správné z principu a pouhé politicko-taktické ohledy jsou zavádějící. Ústava bude znamenat natolik závažnou změnu v životě celé Evropské unie, která se například stane poprvé jedním právním subjektem, že by měli mít všichni občané právo se k ní vyjádřit. Aby pak také nikdo nemohl říct, že byla „upečena“ za zády Evropanů nějakými neprůhlednými politickými silami. Co se týká samotné ústavy, nemám na ni jednoznačně pozitivní ani negativní názor. Domnívám se, že je mnohem více přijímána kvůli obavám z nadcházejícího rozšíření a z politické nestability nově přicházejících zemí. Musíme si uvědomit, že toto dnešní rozšíření je nejzávažnější rozšíření v dějinách evropské integrace, protože jsou v něm zastoupeny v naprosté většině země, které mají za sebou dlouhá desetiletí v totalitních systémech a většinou se doposud nevyrovnaly s touto svou neblahou minulostí. Především bych chtěla zdůraznit ten fakt, že oddanost demokracii a politice lidských práv nemá v postkomunistických státech žádnou dlouhou tradici a je opakovaně z různých míst zpochybňována.

K. K.: Podle našeho názoru se otázka českého vstupu do Unie příliš redukuje na aspekty hospodářské a finanční a málo se uvádějí jiné aspekty, obsažené ve výroku Písma svatého, že nejen chlebem živ je člověk. Co jiného můžeme očekávat od Unie vedle vyspělého právního prostředí, o němž jste se zmínila v úvodu naší diskuse?

A. H.: Z mého hlediska jde především o problematiku možností vzdělávání, které Evropská unie otevírá pro dnešní a budoucí mladé občany České republiky. Ty možnosti jsou skutečně obrovské a dá se říct, že sjednocená Evropa se naplní až tehdy, když bude „kontinentem vzdělanosti“. Vzdělanost je pramenem všeho bohatství, jak duševního, tak materiálního. Moderní ekonomika se absolutně neobejde bez dlouho a dobře připravovaných lidí. Hospodářství postavené na málo kvalifikované a málo vzdělané pracovní síle nemá vůbec žádnou budoucnost. Může být v nejlepším případě jen služkou vyspělých ekonomik. A v takovém postavení bychom se určitě nechtěli ocitnout.

K. K.: Jak byste tedy vysvětlila svůj přínos – v případě zvolení do EU na kandidátce Konzervativní strany?

A. H.: Mnoho lidí jistě zná moji mnohaletou odbornou i politickou činnost jak před rokem 1989, tak po něm. Původním vzděláním jsem ekonom, ale přešla jsem na sociologii vzdělání a vždy pracovala pro modernizaci a rozvoj výuky u nás, hlavně na vysokoškolské úrovni. Vyrovnat se více či méně vyspělým evropským zemím nebude snadné. Evropská integrace není záležitostí pouhého sjednocování nějakých právních či jen organizačně-technických norem, ale především integrací hodnot. To znamená například osvojit si určité postoje jako úctu k zákonům na jedné straně a vygenerovat kompetentní a morálně kvalitní politické elity na straně druhé, které změní politickou kulturu u nás. To by se nepochybně projevilo i na naší kulturní, sociální a hospodářské situaci. V dnešním světě je všechno propojeno, politika, kultura, ekonomika, a nelze již tyto věci oddělovat. Velké změny se dají zavádět jen v této provázanosti a v součinnosti milionů občanů.

Situace je vážná a čas na nezávazné populistické recese a taškařice, jak to předvádějí různé naše „strany“, není. Mám pocit, že se mnozí lidé chtějí udržet na politickém výsluní, ať to stojí, co to stojí. Všimněte si, že už téměř nikdo nepoužívá pojem obecného nebo společného dobra! Je proto potřeba mít vizi žádoucího budoucího vývoje a nepodléhat momentálním náladám a obavám, které si většinou s sebou neseme ještě z komunismu. Chci pracovat hlavně na propojování různých programů sloužících studentům a učitelům i na středoškolské úrovni a v rámci učňovského školství či celoživotního vzdělávání dospělých, a tak napříč všemi oblastmi společenského života přispět ke zvýšení naší celkové kultury a důvěryhodnosti. Otázky další – vyrovnání se s minulostí, péče o nemocnou krajinu, místní rozvoj, změna právního povědomí a prostředí, atd. s tím vším souvisejí. Zkrátka chci se znovu pokusit zhodnotit své dosavadní odborné a politické zkušenosti.