Strana konzervativní smlouvy

Volební program

Komunální volby - listopad 1998

 

Motto: Aby se nečestní dostali k moci stačí málo - jen aby čestní zůstali pasivními.

 

Strana konzervativní smlouvy předkládá volební program. Je zaměřen na občana, neslibuje "světlé zítřky". Obsahuje pouze taková témata, která má smysl otevírat na komunální úrovni. Podstatou není přesně popsat technická řešení jednotlivých problematik. Chceme předložit zásady, podle kterých se řídíme a směr, který sledujeme. Jsme konzervativní. Chováme-li se přirozeně, nejsou naše zdokonalení nikdy zcela nová a to, co uchováváme není nikdy úplně zastaralé. Co však uchovávat nechceme, je existující kontinuita komunistického režimu (kontinuita práva, kontinuita obsazených funkcí,...). Jsme realisté a klademe si pouze takové cíle, kterých je možno dosáhnout. Role občana nekončí dnem voleb. Veškeré rozhodování se musí odehrávat za širší informovanosti občana a ve větším kontaktu s ním. Pojďte s námi prosazovat základní hodnoty!

 

  1. Úvod
  2. Bezvýhradně se hlásíme k Ústavě ČR se zakotvenými základními občanskými právy, k jejímu dodržování a naplňování. Tato práva máme všichni společná a stejná. Jejich naplňování zajišťuje převážně stát prostřednictvím tzv. veřejných statků. K těmto statkům mají mít všichni rovný přístup i když neplatí stejné daně. Placení daní je jedinou povinností občana vůči státu, která se k těmto právům váže. Město má možnost k tomuto procesu přispívat, nemá však možnost do něj významně zasahovat, či měnit jeho zásady.

    Oproti výše uvedené rovnosti však mezi lidmi existuje přirozená nerovnost. Tato je hnacím motorem vývoje společnosti. Občané města Brna nejsou výjimkou - nejsou si všichni ve všem vzájemně rovni. Individuální statky, které jsou prostředkem k naplňování individuálních potřeb, jsou dostupné občanům v různé míře a kvalitě. Zde vidíme důležitou úlohu města. Má přispívat k tvorbě takového prostředí, v němž by měly všechny vrstvy společnosti rovnost šancí užívat individuálních statků v závislosti na jejich možnostech a postavení. Občan má na naplňování individuálních potřeb právo. Práva se však vždy pojí s povinnostmi k nejbližšímu okolí, k spoluobčanům, k městu Brnu. Dostát těmto povinnostem a nevyužívat pouze práv je otázkou lidské důstojnosti, která je ze své podstaty nedělitelná.

     

  3. Rozpočet města Brna
  4. Odhad výše zanedbanosti města Brna je více než 40 mld. Kč. Roční rozpočet je přitom v rozsahu asi 5,5 mld. Kč. Nelze tedy financovat vše, ale je nezbytné volit priority. Otázky rozpočtových priorit jsou rozebrány u každé z následujících kapitol. Preferujeme rozpočet vyrovnaný. Na rozpočet města nahlížíme jako na rozpočet rodinný, nikoli podnikatelský. Jestli by však měl být rozpočet města deficitní, zasazovali bychom se o to, aby takové prostředky byly využity pouze na účely jasně a předem dané.

    Zvýšit příjmy městského rozpočtu a snížit jeho výdaje lze také:

  5. Hospodárné řízení obecních věcí
  6. Jedním ze základních problémů je součinnost městské radnice s radnicemi městských částí. Prosazujeme uplatňování principu - problémy nechť se řeší tam, kde je o nich nejvíce informací.

    Dalším tématem je řízení akciových společností, jichž je město Brno zakladatelem a hospodaření s majetkem města jako celkem. Našimi hlavními zásadami jsou přitom poctivost, pořádek, odpovědnost a otevřenost. Strana konzervativní smlouvy není příznivcem "městského socialismu" (město Brno podniká s majetkem v hodnotě mnoha miliard). Máme tedy za to, že město Brno musí část svého majetku postupně uvážlivě odprodávat. Jde o takový majetek, který město nepotřebuje k plnění svých základních funkcí a který nedokáže efektivně spravovat ani využívat. Značný zájem občanů o odkoupení bytových domů dokazuje, že tento názor je správný. Redukcí majetku se též omezí možnost korupce. Zástupci města v řídících nebo dozorčích orgánech subjektů napojených na městský rozpočet berou někdy svoje členství spíše jako společenskou událost a vítaný zdroj vedlejších příjmů, než jako povinnost se problémy organizace vážně zabývat. Budeme proto prosazovat, aby na tyto posty byli vybíráni reprezentanti města nejen z řad zastupitelů nebo úředníků radnice, ale ze všech schopných občanů.

    V neposlední řadě je pak třeba se zmínit o nutnosti uplatňovat průhlednou a jasnými pravidly omezenou dotační politiku. Město Brno nemá na nadstandardní aktivity. Může dotovat pouze dorovnáním prostředků do příslušného standardu. Navíc se budeme zasazovat, aby platilo, že kdo chce po městě Brně peníze, musí se městu Brnu odpovídat (účetnictví, výroční zpráva,...).

    Prostředkem k lepšímu řízení a kontrole (a tím i k úsporám) je Informační systém města Brna. Jeho dokončení budou zastupitelé zvolení za Pravou volbu podporovat. Vznik Metropolitní počítačové sítě považujeme za významný rozvojový program.

    Většina z výše zmíněných otázek je řešitelná bez významných požadavků na rozpočet města. Jde pouze o to, aby se v Zastupitelstvu města Brna ocitli takoví zastupitelé, kteří budou schopni a ochotni uvedené zásady nezištně a nekompromisně prosazovat.

     

  1. Veřejné statky
  2. Veřejným statkem rozumíme takový statek, který přináleží každému občanu bez rozdílu. K těmto statkům musí být zajištěna rovnost přístupu. Nároky občana na tyto statky naplňuje především stát. U některých problematik zůstává městu velmi malý prostor. Takto je tomu např. s otázkou dostupnosti základní zdravotní péče nebo s otázkou školství, která v tomto materiálu nebude dále rozváděna. Povinností občana je platit řádně daně. Aby však příslušné instituce fungovaly ku prospěchu všech, je třeba připomenout nepsané, spíše morálně-etické, povinnosti.

     

    1. Zajištění bezpečnosti
    2. K zajištění nároku občana na bezpečnost může město Brno přispět správným řízením Městské policie a její maximální koordinovaností s Policií České republiky. Jednou ze základních podmínek pro fungování demokratického systému vlády je rozdělení moci mezi více subjektů - jejich nositelů. Rozdělení represivního aparátu je realizováno i prostřednictvím existence Městské policie. Její úloha je proto v demokratickém státě nezpochybnitelná. Základní zásadou přitom zůstává - Strážníci do ulic. Naplnění této zásady vyžaduje změnu struktury Městské policie a to tak, aby se přiblížila modelu, kdy Městská policie není spořádanému občanu na obtíž (jak tomu mnohdy aktuálně je), ale aby byla institucí, která hlavně slouží a pomáhá, která je dobře kontrolovatelná a kontrolována. Proto je pro nás tato problematika jednou z rozpočtových priorit. Podrobnosti lze nalézt v námi zpracovaném návrhu novelizace vyhlášky, kterou se ve městě Brně zřizuje Městská policie. Občan pak má šanci přispět k dobré činnosti policií svým respektem k autoritě řádně sloužícího policisty (strážníka) a nesnižováním jeho prestiže.

       

    3. Informovanost
    4. Ve vztahu občana s úřady budou zastupitelé zvolení za Pravou volbu prosazovat, aby bylo samozřejmostí, že co není tajné je veřejné. Dalším tématem je informovanost občanů z jiných zdrojů, než jsou úřady. V této souvislosti nelze hovořit o rozpočtové prioritě a naplňování tohoto záměru není v kompetenci orgánů města Brna. Jsme přesvědčeni, že je správné, aby zvolení zastupitelé ve vhodném intervalu poskytovali možnost, aby se na ně občané přímo obrátili, tzn. vypsání pravidelných "zastupitelských" dnů. Toto je třeba mít na paměti zejména v období po volbách. Zastupitelé Pravé volby takto budou činit s naprostou samozřejmostí. Již nyní je možno se s námi setkat na ul. Joštova 4 v posledním patře (dveře č. 8), tel.: 05/42213944, popř. nalézt informace na internetové adrese www.skos.cz. Přispění občana i úředníka k zdárnému průběhu celého procesu řízení města je vzájemná otevřenost, vstřícnost a pochopení.

       

    5. Bydlení
    6. Strana konzervativní smlouvy podporuje vytvoření takového trhu s byty, v němž si může bydlení zajistit s ohledem na své možnosti každý. K tomu vede uvolnění cen (deregulace) nájemného a privatizace bytového fondu. Trh s byty nevznikne ze dne na den. Proto jsme navrhli a budeme prosazovat diferenciaci nájemného v obecních bytech podle polohy a občanské vybavenosti (vedle již uplatňovaných kritérií). V netržním prostředí bují korupce, černý obchod a finanční operace na úkor poctivého občana. Každá věc, dům i byt musí mít zodpovědného majitele. Bydlení je základem pro založení rodiny, výchovu dětí, klidnou práci,..., proto je tato oblast pro nás rozpočtovou prioritou. Město by si mělo ponechat, ve stanovené omezené míře, nutný bytový fond, označovaný za sociální byty. Dokud však nefunguje trh s byty a bydlení není běžně dostupné, nelze sociální bydlení ani vymezit. Stejně tak by si město mělo podržet takový bytový fond, který slouží k pomoci lidem, kteří se nezaviněně ocitli v tíživé situaci (např. bezbariérové domy). Povinností bydlícího občana je podle našeho názoru nejen respektovat souseda a chovat úctu ke společnému okolí, ale i nezneužívat stávající špatné bytové situace k osobnímu obohacení.

       

    7. Zdravé životní prostředí
    8. Mnoho lidských potřeb, které jsou vyvolány životním stylem, jsou potřeby zdánlivé. Zakrývají potřeby skutečné a brzdí je. První tři lidské priority jsou: čistý vzduch, pitná voda a nekontaminované potraviny. Aby nenahraditelné zdroje těchto nutných podmínek lidské existence zůstaly zachovány i pro příští pokolení, je třeba přijmout jako nutnost zásady trvale udržitelného rozvoje. Zastupitelé zvolení za Pravou volbu budou tyto zásady prosazovat do veřejného života. Příčinou devastace přírodního prostředí a tedy životního prostředí člověka jsou odpady a nadměrná těžba surovin, které z nich lze získat. Člověk je tedy povinen omezit jejich produkci. Tato produkce však nikdy neklesne na nulu. Proto Strana konzervativní smlouvy podporuje využívání technologií pro třídění a zpracování odpadů. Nepodporujeme likvidaci odpadů za jakoukoli cenu, ale jejich účelné využití, podobně, jako to umí příroda. Právě v důsledku neobnovitelnosti a nenahraditelnosti přírodních zdrojů je tato oblast jednou z rozpočtových priorit Pravé volby. Navrhli jsme a budeme prosazovat novelizaci vyhlášky o nakládání s komunálním odpadem. S tím souvisí nutná změna městské odpadové koncepce. Na její tvorbě se bude Strana konzervativní smlouvy aktivně podílet.

       

    9. Zdravotnictví
    10. Rozsáhlá funkce státu nedává městu v otázkách zdravotnictví příliš prostoru. Řešení problémů zdravotnictví nemají v rukou komunální politici a pokud se tak tváří, přichází jejich populismus město hodně draho. Pro tuto významnou roli státu není tato oblast naší rozpočtovou prioritou. Problémy vidíme v doplnění kapacity lůžkového fondu léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) tak, aby potenciální pacienti nemuseli využívat těchto služeb v mimobrněnských regionech (dohodou mezi zdravotním referátem města Brna, oblastní pobočkou VZP a řediteli nemocnic). Kandidáti Pravé volby jednoznačně podporují privatizační proces ve zdravotnictví. Současně ale budou vyvíjet maximální úsilí, aby byla důsledně zachována garance poskytování potřebných zdravotnických služeb občanům a aby tyto služby nezanikly následkem spekulativního jednání privatizujících subjektů. V souvislosti s obecným požadavkem na efektivní toky financí a jejich kontrolu nelze opomenout potřebu zrušení lékárenské služby města Brna nejpozději do června 1999. Jako povinnost občana vůči zdravotnictví obecně vidíme jeho nepřetěžování - tedy starost o vlastní zdraví jako o nenahraditelnou a nevyčíslitelnou hodnotu.

  1. Individuální statky
  2. Individuálním statkem rozumíme takový statek, poptávka po němž a míra a kvalita jeho využití závisí na každém jednotlivci, na jeho zájmech, ekonomických možnostech a ochotě se podílet (aktivně i pasivně) na jeho existenci. Vzhledem k těmto statkům musí být zajištěna rovnost šancí. Město má za povinnost přispívat k vytváření takových podmínek, aby každý občan měl šanci, v závislosti na své úspěšnosti, využít takových nabídek, které jsou v souladu s jeho možnostmi. Jsme toho názoru, že uplatňování nároku na využívání každého individuálního statku nese také povinnost. Zapojení občanů je jedinou cestou k vytváření "Občanské společnosti" - mnohovrstevnaté struktury, která je stabilní i přes případné politické a ekonomické výkyvy na vyšších úrovních. Cílem zastupitelů zvolených za Pravou volbu je tedy podněcovat a napomáhat aktivitám občanů města Brna.

     

    1. Kultura a sport
    2. Je správné, aby občané města Brna měli možnost kulturního a sportovního vyžití nejen v pasivní ale i v aktivní formě. Protože z městského rozpočtu nelze vše plně zabezpečit, budou tedy zastupitelé zvolení za Pravou volbu prosazovat dotování pouze takových projektů, které jsou obecně prospěšné a nejsou spojeny s žádnými zištnými spekulacemi. I takové dotace však bude třeba zřejmě napříště omezit a povinnost občana, která se váže k tomuto právu je za toto vyžití si více zaplatit. Kultura musí být co nejvíce svobodná nejen ve svých tvůrčích projevech, ale i rovnými šancemi v přístupu k financím. Vážíme si kulturních hodnot a tradic, které jsou jedním z nejdůležitějších pojiv společnosti, připomínají nám historii a jsou výzvou budoucnosti. Upřednostňujeme aktivní přístup ke sportu, především dětí a mládeže, zejména zakládáním dostatečného množství tzv. "plácků". V této souvislosti se nabízí možnost využití již existujících hřišť patřících školám. Budeme se zasazovat o to, aby v tomto smyslu byla vedena jednání s řediteli škol.

       

    3. Podnikání
    4. Máme za to, že malí a střední podnikatelé, zvláště ti, kteří vyrábějí, jsou zárukou prosperity města. Z tohoto důvodu patří tato oblast mezi rozpočtové priority Pravé volby. Jsou to právě malí a střední podnikatelé, kdo občany budou zaměstnávat (průmysloví giganti volají po restrukturalizaci - mnozí z nich měli již dávno zkrachovat) a podstatná část daně z příjmu zaměstnanců zůstává městu. Jejich podpora ze strany města může být realizována např. zárukami na dostatečně dlouhý termín pronájmu provozovny (tu totiž nelze odvézt autem jinam). Zastupitelé zvolení za Pravou volbu budou dále prosazovat rovné šance k získání veřejných zakázek - město musí vypisovat skutečně poctivá výběrová řízení. Povinností podnikatele je pak poctivost v podnikání, vstřícnost k zákazníkům a řádné placení daní.

       

    5. Oblast sociální
    6. Jsme toho názoru, že má-li každý člověk možnost, má se o sebe postarat v první řadě sám, v druhé řadě se o něj má postarat rodina, teprve pak město a na posledním místě stát. Zastupitelé zvolení za Pravou volbu budou prosazovat určení standardů sociální péče o handicapované občany jak z hlediska nákladovosti tak i existence nezbytných zařízení sociální péče pro občany města Brna. Budou se spolu s odborníky podílet na procesu jejich stanovení. Na základě těchto standardů pak může být provozována dotační politika směrem k zařízením, jejichž existence je pro občany města Brna nezbytná a jejichž zřizovatelem není město nebo stát. Zastupitelé zvolení za Pravou volbu budou však vždy preferovat takové formy sociálních služeb, které umožní handicapovaným občanům a občanům vyššího věku plnohodnotný život v prostředí vlastní rodiny, aby využívali služeb sociálních ústavů jen v opravdu nezbytných případech.

 

Poznámka: Strana konzervativní smlouvy se v listopadu 1998 zúčastnila v Brně komunálních voleb v rámci koalice "Pravá volba". Tento Program je výsledkem společné práce.